جستجوی این وبلاگ

روایت مژگان کشاورز از کودک همسری که در خطر اعدام قرار دارد

مژگان کشاورز، فعال حقوق زنان که مدت یکسال را در زندان قرچک ورامین گذراند با سمیرا سبزیان، کودک همسری که در خطر اعدام قرار دارد، هم‌بند بوده است. او در یادداشتی که در اختیار ایران‌وایر قرار داده، نوشته است که سمیرا سبزیان با همدستی خواهرش همسر خود را به قتل رسانده بودند اما چون سن خواهر او در زمان وقوع قتل زیر ۱۸ سال بود، او را تحویل کانون اصلاح و تربیت داده بودند. 


به گفته مژگان کشاورز، سمیرا از روی دلسوزی برای خواهرش قتل را به تنهایی گردن گرفته تا او پس از سال‌ها از کانون اصلاح و تربیت آزاد شود. 


خبرگزاری‌های حقوق بشری نسبت به اعدام قریب‌الوقوع خانم سبزیان هشدار داده‌اند و گفته‌اند او برای آخرین دو فرزند خود را دیده و برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان قرچک منتشر شده است.سمیرا از ده سال پیش تاکنون در زندان بوده است. مژگان کشاورز می‌گوید: در طول مدتی که سمیرا را می‌دیده او بارها اعلام کرده بود که قتل را با همدستی خواهرش انجام داده و او برای نجات خواهرش از کانون اصلاح و تربیت همه چیز را گردن گرفته است. 


او در پانزده سالگی ازدواج کرده بوده و زمان وقوع قتل در سال ۱۳۹۵ دو فرزند هفت و شش ماهه داشته است که حالا به ترتیب ۱۷ و ۱۰ ساله هستند. 


مژگان کشاورز می‌گوید که سمیرا اهل الیگودرز بوده است و خانواده‌اش به دلیل دوری راه و مریضی مادرش نمی‌توانستند به دیدار او بیایند. او نوشته: «سمیرا همیشه چشم‌انتظار بود. بافتنی می‌بافت و داخل سالن برای بعضی‌ها کارهایی مثل شستن لباس و ظرف و نظافت را به عهده می‌گرفت» سازمان حقوق بشر برای ایران نوشته او امروز برای اولین و آخرین بار فرزندان خود را دیده است: ««سمیرا به امید اینکه از پدر و مادر شوهرش رضایت بگیرد، از ملاقات فرزندان خود که اکنون حدودا ۱۷ ساله و ۱۰ ساله ساله هستند، امتناع کرده بود. زیرا پدر و مادر شوهرش می‌گفتند که او نباید ادعای حضانت برای فرزندانش کند.» 


مژگان کشاورز از فعالان مدنی و سیاسی می‌خواهد صدای سمیرا باشند، کودک همسری که به جرم قتل همسرش ده سال را در زندان گذرانده و حالا در انتظار اعدام است. 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

روایت مژگان کشاورز از کودک همسری که در خطر اعدام قرار دارد

مژگان کشاورز، فعال حقوق زنان که مدت یکسال را در زندان قرچک ورامین گذراند با سمیرا سبزیان، کودک همسری که در خطر اعدام قرار دارد، هم‌بند بوده...